Sony Computer Entertainment świętuje 15-lecie Gran Turismo

15 maja 2013 r. na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytani Sony Computer Entertainment Europe (SCEE) będzie obchodziło 15-lecie „realistycznego symulatora jazdy”. Pierwsza gra z serii Gran Turismo pojawiła się w Japonii w grudniu 1997 r. Po pięciu latach prac nad nią pod kierownictwem legendarnego twórcy gier, Kazunoriego Yamauchi, a następnie wydana na światowych rynkach w 1998 r. Gran Turismo zdobyło mnóstwo nagród i zostało najlepiej sprzedającą się serią gier na PlayStation.

Na torze w Silverstone Yamauchi opowie o przyszłości serii. Jego pasja do sportów motorowych widoczna jest w pogłębiającym się nieprzerwanie realizmie Gran Turismo, dbałości o szczegóły oraz ogromnej różnorodności samochodów. Dobre stosunki z producentami, których pojazdy dostępne są w serii gier, zaowocowały fascynującymi wspólnymi dokonaniami w świecie czterech kółek, takimi jak samochód koncepcyjny Red Bull X2010, samochód Citroën GT, wyświetlacz wielofunkcyjny w Nissanie GT-R czy innowacyjna aplikacja wykorzystywana w Toyocie GT86.

W ścisłej współpracy z Nissanem PlayStation uczyniło wirtualną rzeczywistość jeszcze bardziej rzeczywistą, przyczyniając się do powstania niezwykłego wydarzenia – Nissan PlayStation GT Academy. Dzięki tym zawodom najszybsi gracze GT z całego świata mają szansę przenieść swoje umiejętności na prawdziwy tor. Początki konkursu sięgają 2008 roku, a jego popularność od tego czasu nieustannie wzrasta. Do tej pory wzięły w nim udział ponad trzy miliony osób, a absolwenci Akademii mogą poszczycić się nie lada dokonaniami, między innymi zajęciem drugiego miejsca w wyścigu 24h Le Mans w 2011 r. (klasa LMP2). W Silverstone pojawi się także pięciu zwycięzców GT Academy. „Zawodnicy Nismo”, jak ich się teraz nazywa, pokazywać będą swoje umiejętności w trakcie przejazdów z pasażerami po torze, który jak dotąd nie gościł w serii Gran Turismo.

Wzajemny szacunek oraz coraz bardziej zacierająca się granica między tym, co wirtualne, a tym, co realne, sprawiły, że wydarzenie w Silverstone wspierane jest także przez innych producentów, takich jak Audi, BMW, Ford, Honda, Jaguar, KTM i Toyota. Stare i nowe samochody tych marek, znane milionom fanów Gran Turismo z ich odwzorowania w grze, pojawią się zarówno na wystawie, jak i na torze.

„Seria Gran Turismo nie przestaje być niezwykle ważna dla PlayStation” – powiedział Jim Ryan, prezydent Sony Computer Entertainment Europe. „Razem z kolegami z Azji oraz obu Ameryk uznaliśmy, że 15 rocznica GT jest wydarzeniem wartym odpowiednich uroczystości. Jesteśmy bardzo wdzięczni współpracującym z nami producentom za pomoc w przygotowaniu takiego wspaniałego wydarzenia. Oprócz możliwości porównania wirtualnej rzeczywistości z rzeczywistością i śledzenia rozwoju samej marki, z przyjemnością posłuchamy, co pan Yamauchi opowie o przyszłości GT”.

Dodaj komentarz